Uusimmat kirjoitukset

Tapani Mäkinen

 

HENKILÖTIEDOT:

 

Nimi

Heikki Tapani Mäkinen

Syntymäaika

19.03.1965

Perhe

naimisissa, kaksi lasta (-92 ja -95)

Sotilasarvo

Reservin ylikersantti

 

 

KOULUTUS:

 

Malmin kauppaoppilaitos: merkonomin tutkinto, markkinointilinja 1984.

Useita johtamiseen, markkinointiin sekä laatujärjestelmiin liittyviä kursseja.

Alueellinen maanpuolustuskurssi, 1994.

Valtakunnallinen maanpuolustuskurssi, 2008

 

 

KIELITAITO:

 

Suomi

äidinkieli

Englanti

hyvä

Ruotsi

hyvä

TYÖKOKEMUS:

 

Vantaan Yrittäjät

 

toimitusjohtaja

2006 - 2007

Copterline Oy:n johdon konsultointi lähinnä yhteiskunta- ja asiakassuhteisiin liittyvissä kysymyksissä - lukuun ottamatta jaksoa kansanedustajana.

2002 - 2005

Copterline Oy:n ja sen tytäryhtiöt

 

toimitusjohtaja

1997 - 2001

Puukela Oy, perheyritys

1985 - 1997

EDUSKUNTA:

 

Kansanedustaja

21.3.2007 - edelleen

Hallintovaliokunnan jäsen

03.04.2007 - , (vpj) 04.05.2007 - 19.04.2011

Ympäristövaliokunnan jäsen

3.4.2007 - edelleen

Tulevaisuusvaliokunnan varajäsen

03.05.2011 -

Helsingin ja Uudenmaan kansanedustajien neuvottelukunnan puheenjohtaja

2007 - edelleen

Kuntalain parlamentaarisen valmistelukomitean jäsen

2013 - 2014

Keskushallintouudistus -parlamentaarisen komitean puheenjohtaja

2014 - edelleen

Pormestarivaalilain parlamentaarisen seurantaryhmän jäsen

25.4.2014-31.3.2015

Etnisten suhteiden neuvottelukunnan jäsen

29.9.2011-28.9.2015

Itämeren parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunnan varajäsen

30.06.2011 -

Kansanedustaja

28.3.2003 – 20.7.2004

Suuren valiokunnan jäsen

2.4.2003 – 20.7.2004

Tulevaisuusvaliokunnan jäsen

2.4.2003 - 20.7.2004

Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varajäsen

2.4.2003 – 20.7.2004

Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunnan varajäsen

10.2.2004 – 20.7.2004

Uudenmaan vaalipiirin 1. varakansanedustaja

19.3.2003 – 20.3.2007

 

 

LUOTTAMUSTEHTÄVÄT:

 

Vantaan kaupunki

 

Kaupunginhallituksen puheenjohtaja

2005 - 2006,

2009 - edelleen

Kaupunginvaltuuston jäsen

1989 – edelleen

Yleisjaoston varapuheenjohtaja

2013 - edelleen

Östersundom-toimikunnan varapuheenjohtaja

2014 - edelleen

Pääkaupunkiseudun neuvottelukunnan varapuheenjohtaja

2004 – edelleen

Pääkaupunkiseudun koordinaatiotoimikunnan jäsen

2005 - edelleen

Helsingin seudun neuvottelukunnan jäsen

2005 - edelleen

Vantaan elinkeinoneuvottelukunnan jäsen

2001 - edelleen

Kaupungin päätöksentekoa- ja johtamisjärjestelmää selvittävän toimikunnan puheenjohtaja

2010 - edelleen

Marja-Vantaan suunnittelua ohjaavan toimikunnan puheenjohtaja

2009 - edelleen

Kansallinen Kokoomus

 

Kokoomuksen hyvinvointipoliittisen verkoston puheenjohtaja

2008 - edelleen

 

Suomen Kansallisoopperan säätiö

 

Hallituksen jäsen

2010 - edelleen

Tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja

2010 - edelleen

 

 

Kuntaliitto

 

Hallituksen jäsen

2013 - edelleen

Hallituksen varajäsen

2009 - 2013

 

Oy Yleisradio Ab

 

Hallintoneuvoston jäsen

2007 – edelleen

 

Culminatum Ltd Oy

 

Neuvottelukunnan jäsen

2006 – edelleen

 

 

HOK-Elanto

 

Hallintoneuvoston jäsen

2002 – 6.3.2012

Edustajiston jäsen

2004 – 2012

 

 

Avara Oy

 

Hallituksen jäsen

30.3.2005 – edelleen

Amplus Holding Oy

Hallituksen jäsen

 

Helsingin Lastenklinikan osasto 10:n lapsipotilaiden tuki ry

Hallituksen varapuheenjohtaja

2006 – edelleen

Tiedekeskussäätiö Heureka

Hallituksen puheenjohtaja 2014 - edelleen

AIEMMAT LUOTTAMUSTEHTÄVÄT:

 

 

Vantaan kaupunki

 

Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja

17.6.2002 - 2004,
2007 - 2008

Östersundomin kaavoitusta ohjaavan toimikunnan puheenjohtaja

2011 - 2013

Edunvalvontatoimikunnan puheenjohtaja

2011 - 2012

World Design Capital Helsinki 2012  valtuuskunnan jäsen

2010 - 2012

Helsingin seudun kuntien hallitusohjelmatavoitteita valmistelevan toimikunnan jäsen

2011

Kaupunkijuhlatoimikunnan puheenjohtaja

2009 - 2010

Kaupunginhallituksen 1. varapuheenjohtaja

2001 - 17.6.2002

Vantaan kultuurikeskittymän kilpailutoimikunnan (Heureka) puheenjohtaja

2004 sekä 2007

Marja-Vantaan keskusta-asumisen ideakilpailutoimkunnan puheenjohtaja

2007 - 2008

Yleiskaavatoimikunnan varapuheenjohtaja

4.6.2001 – 2004, 2007

Yleiskaavatoimikunnan puheenjohtaja

2005 - 2006

Hallintotoimikunnan varapuheenjohtaja

2003 – 2004

Taloustoimikunnan puheenjohtaja

2002 - 17.6.2002

Lupo-toimikunnan varapuheenjohtaja

2007 - 2008

Kaupunginhallituksen jäsen

1997 - 2000

Kaavoituslautakunta, kaupunginhallituksen edustaja

1997 - 2000

Kaupunginhallituksen varajäsen

1993 - 1996

Teknisen lautakunnan puheenjohtaja

1993 - 1996

Teknisen lautakunnan jäsen

1989 - 1992

Korson kehittämistoimikunnan jäsen

1991 - 1992

Korson läntisen kaavatoimikunnan jäsen

1989 - 1990

Oikeusapulautakunnan varajäsen

1985 – 1988

 

 

Asuntoreformiyhdistys ry:

 

Hallituksen jäsen

2006 - 2008

Vantaan Sahakari Oy

 

Hallituksen varapuheenjohtaja

2005 – 2008

Marja-Vantaa Oy

 

Hallituksen varapuheenjohtaja

2005 – 2008

Yleisurheilun MM-kilpailut 2005

 

Kunniatoimikunnan jäsen

2004 – 2005

Jääkiekkoseura Kiekko Vantaa ry:

 

Hallituksen jäsen

2002 - 2008

Vantaan Vesi, kunnallinen liikelaitos

 

Johtokunnan varapuheenjohtaja

2001 – 2004

Pääkaupunkiseudun Yhteistyövaltuuskunta YTV:

 

Hallituksen jäsen

1997 – 2000

Valtuuskunnan varajäsen

1989 – 1992

 

 

Uudenmaan liitto:

 

Maakuntahallituksen puheenjohtaja

2005 – 2009

Uudenmaan PARAS-koordinaatiotoimikunnan puheenjohtaja

1.11.2005 – 2007

Uudenmaan maakunnan yhteistyöryhmän puheenjohtaja

2005 – 2009

Uudenmaan liiton vaihekaavan ohjaustoimikunnan puheenjohtaja

2005 – 2009

Maakuntavaltuuston jäsen

2001 – 2004

Maakuntahallituksen varajäsen

1997 – 2000

Maakuntavaltuuston varajäsen

1997 – 2000

 

 

Korson Kokoomus ry:

 

Hallituksen jäsen

1998 – edelleen

Hallituksen puheenjohtaja

1989 – 1997

Hallituksen jäsen, sihteeri

1987 – 1988

 

 

Kokoomuksen Vantaan aluejärjestö ry:

 

Hallituksen puheenjohtaja

1997 – 2001

 

 

Uudenmaan Kokoomus ry:

 

Piirihallituksen puheenjohtaja

2002 – 2004

Piirihallituksen varapuheenjohtaja

2001 – 2001

Piirihallituksen jäsen

1997 – 2000

Piirivaltuuston jäsen

 

 

 

Kansallinen Kokoomus rp:

 

Puoluehallituksen jäsen

2002 – 2004

Puoluehallituksen varajäsen

1999 – 2002

Kunnallis- ja aluepoliittisen toimikunnan jäsen

2001 – 2005

Kunnallis- ja aluepoliittisen toimikunnan puheenjohtaja

2007 - 2008

Puoluevaltuuston jäsen

1997 – 2001

Puoluevaltuuston varajäsen

1995 – 1997

 

 

Suomen Ilmailumuseosäätiö:

 

Hallituksen puheenjohtaja

2004 – 2007

Hallituksen jäsen

2002 – 2003

 

 

Tuusulan Yrittäjät ry:

 

Hallituksen jäsen/varapuheenjohtaja

1990 – 1996

Tuusulan Messut:

 

Markkinointi- ja ohjelmapäällikkö, messutoimikunnan jäsen

1989, 1991 sekä 1993

Pelastushelikopterin tuki ry:

 

Hallituksen puheenjohtaja

1995 – 1996

Hallituksen jäsen

2002 – 2004

 

 

Jalkapalloseura AC Vantaa ry:

 

Hallituksen jäsen

1999 – 2002

 

 

HARRASTUKSET:

 

Murtomaahiihto, uinti, laskettelu, rullaluistelu, mieskuorolaulu, kotitimpuri

 

 

 

 

Päivitetty 6.5.2014